  • Mfr # 1510R2632A3E10B4W4C2P6
  • Zoro # G3491437
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
100 in
Number of Steps
10
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1510R2632A3E10B4W4C2P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
100 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
130 in
Bottom Width
33 in
Base Depth
120 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Width
32 in
Overall Depth
74 in
Base Width
32 in
Base Length
74 in
Reach Height - Maximum
14.9 ft
Caster Diameter
4 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
10
Step Tread
Serrated
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Assembled/Unassembled
Unassembled
Climbing Angle
59 Degrees
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Handrails Included
Yes
Color
Yellow
Finish
Powder Coated
Ladder Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
No
Weight
177 lb
Series
Series 1500
Load Capacity - Maximum
450 lb
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Includes Handrails
Handrails Included
Assembly
Unassembled
Tread Type
Handrail Type
Double Handrails
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Ladder Type
Folding
Not Foldable
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 8.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10.8 ft, Number of Steps 10, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 33 in, Base Depth 120 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No