  • Mfr # 1012R2632A2E10B4C1P6
  • Zoro # G2156561
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
120 in
Number of Steps
12
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1012R2632A2E10B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
120 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
162 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
88 in
Overall Width
32 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
3.5 ft
Step Width
24 in
Overall Depth
88 in
Reach Height - Maximum
16.6 ft
Base Width
32 in
Base Length
88 in
Caster Diameter
4 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
12
Step Tread
Antislip Vinyl
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Includes
Ladder Instructions
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Gray
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
No
Climbing Angle
59 Degrees
Handrails Included
Yes
Finish
Powder Coated
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Weight
215 lb
Series
Series 1000
Handrail Type
Double Handrails
Includes Handrails
Handrails Included
Load Capacity - Maximum
450 lb
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Ladder Type
Folding
Not Foldable
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Tread Type
Antislip
Assembly
Assembled
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 10 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 12.5 ft, Number of Steps 12, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 88 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant