  • Mfr # 1002R2626A1E10B3C1P6
  • Zoro # G0995200
Platform Height
20 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1002R2626A1E10B3C1P6
Platform Height
20 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
50 in
Bottom Width
26 in
Base Depth
18 in
Step Width
24 in
Overall Width
26 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
19 in
Base Width
26 in
Caster Diameter
2 in
Base Length
19 in
Step Tread
Expanded Metal
Ladder Tread
Expanded Metal
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
36 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 1.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 4.2 ft, Number of Steps 2, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 26 in, Base Depth 18 in, Overall Width 26 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray