  • Mfr # 1514R2642A1E30B4W4C2P3
  • Zoro # G3490210
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
140 in
Number of Steps
14
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1514R2642A1E30B4W4C2P3
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
140 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
Overall Height
182 in
Bottom Width
42 in
Base Depth
198 in
Overall Width
44 in
Step Width
24 in
Handrail Height
3.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Depth
101 in
Base Length
101 in
Reach Height - Maximum
18.3 ft
Base Width
42 in
Caster Diameter
4 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
14
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Expanded Metal
Material
Steel
Color
Yellow
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Rear Exit
No
Handrails Included
Yes
Climbing Angle
59 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Expanded Metal
Assembled/Unassembled
Unassembled
Finish
Powder Coated
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Weight
427 lb
Series
Series 1500
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Tread Type
Load Capacity - Maximum
450 lb
Folding
Not Foldable
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Assembly
Unassembled
Handrail Type
Double Handrails
Ladder Type
Includes Handrails
Handrails Included
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 11.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 15.2 ft, Number of Steps 14, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 30 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 42 in, Base Depth 198 in, Overall Width 44 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, OSHA Compliant