  • Mfr # 1515R2642A1E30B4C1P3
  • Zoro # G9930812
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
150 in
Number of Steps
15
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1515R2642A1E30B4C1P3
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
150 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
Overall Height
192 in
Bottom Width
42 in
Base Depth
128 in
Handrail Height
3.5 ft
Overall Width
42 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Depth
108 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
42 in
Reach Height - Maximum
19.1 ft
Base Length
108 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
15
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Handrails Included
Yes
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Color
Gray
Climbing Angle
59 Degrees
Assembled/Unassembled
Unassembled
Includes
2-1/2 in Rubber Pads
Rear Exit
No
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Finish
Powder Coated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Expanded Metal
Weight
466 lb
Series
Series 1500
Ladder Type
Handrail Type
Double Handrails
Assembly
Unassembled
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Includes Handrails
Handrails Included
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Folding
Not Foldable
Load Capacity - Maximum
450 lb
Tread Type
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 12.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 16 ft, Number of Steps 15, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 30 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 42 in, Base Depth 128 in, Overall Width 42 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant