  • Mfr # 1515R2642A3E30B4C1P3
  • Zoro # G9930925
Platform Height
150 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1515R2642A3E30B4C1P3
Platform Height
150 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
Overall Height
192 in
Bottom Width
42 in
Base Depth
128 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Width
42 in
Overall Depth
108 in
Base Width
42 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
108 in
Step Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
59 Degrees
Includes
2-1/2 in Rubber Pads
Ladder Tread
Serrated
Weight
418 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 12.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 16 ft, Number of Steps 15, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 30 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 42 in, Base Depth 128 in, Overall Width 42 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant