  • Mfr # 1204N3232A1E24B3C1P6
  • Zoro # G0997425
Platform Height
40 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1204N3232A1E24B3C1P6
Platform Height
40 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
30 in
Overall Height
40 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
52 in
Step Depth
7 in
Overall Width
32 in
Step Width
30 in
Overall Depth
40 in
Caster Diameter
2 in
Base Width
32 in
Base Length
40 in
Step Tread
Expanded Metal
Ladder Tread
Expanded Metal
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included No, Handrail Height Not Applicable, Overall Height 3.3 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 24 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 52 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant