  • Mfr # 1204N3232A3E24B3C1P6
  • Zoro # G0997440
/ea
See details
Platform Height
40 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1204N3232A3E24B3C1P6
Platform Height
40 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
30 in
Overall Height
40 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
52 in
Overall Width
32 in
Step Width
30 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
40 in
Base Length
40 in
Base Width
32 in
Caster Diameter
2 in
Step Tread
Serrated
Ladder Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included No, Handrail Height Not Applicable, Overall Height 3.3 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 24 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 52 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No