  • Mfr # 1503R1820A3E10B3C1P6
  • Zoro # G0997949
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
30 in
Number of Steps
3
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1503R1820A3E10B3C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
30 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
60 in
Bottom Width
21 in
Base Depth
43 in
Overall Width
21 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Step Width
16 in
Overall Depth
26 in
Reach Height - Maximum
9 ft
Base Length
26 in
Base Width
20 in
Caster Diameter
2 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
3
Step Tread
Serrated
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Assembled/Unassembled
Unassembled
Rear Exit
No
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Ladder Tread
Serrated
Finish
Powder Coated
Handrails Included
Yes
Climbing Angle
59 Degrees
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Color
Gray
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
49 lb
Series
Series 1500
Casters Included
(4) Swivel
Locking Mechanism
Weight-Actuated Step Lock
Handrail Type
Double Handrails
Tread Type
Assembly
Unassembled
Includes Handrails
Handrails Included
Load Capacity - Maximum
450 lb
Folding
Not Foldable
Ladder Type
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 2.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5 ft, Number of Steps 3, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 21 in, Base Depth 43 in, Overall Width 21 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant