  • Mfr # 1503R1820A6E10B3C1P6
  • Zoro # G0997976
/ea
Free Shipping & Returns
Platform Height
30 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1503R1820A6E10B3C1P6
Platform Height
30 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
60 in
Bottom Width
21 in
Base Depth
43 in
Step Width
16 in
Overall Width
21 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
26 in
Base Length
26 in
Caster Diameter
2 in
Base Width
20 in
Step Tread
Perforated
Ladder Tread
Perforated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
49 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 2.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5 ft, Number of Steps 3, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 21 in, Base Depth 43 in, Overall Width 21 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant