  • Mfr # 3TR18A6E20B8C2P6
  • Zoro # G0999358
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Tilt and Roll Ladder
Platform Height
30 in
Number of Steps
3
Platform Depth
20 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3TR18A6E20B8C2P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
30 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
16 in
Overall Height
60 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
41 in
Step Width
16 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Width
20 in
Overall Depth
41 in
Base Width
20 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
41 in
Reach Height - Maximum
9 ft
Details
Item
Tilt and Roll Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
3
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Perforated
Material
Steel
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Ladder Tread
Perforated
Handrails Included
Yes
Color
Yellow
Assembled/Unassembled
Assembled
Finish
Powder Coated
Climbing Angle
59 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Actuation
None
Rear Exit
No
Weight
60 lb
Series
Tilt-n-Roll
Folding
Not Foldable
Handrail Type
Double Handrails
Tread Type
Load Capacity - Maximum
450 lb
Assembly
Assembled
Casters Included
(2) Rigid
Ladder Type
Includes Handrails
Handrails Included
Description
Tilt and Roll Ladder, Material Steel, Platform Height 2.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5 ft, Number of Steps 3, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 20 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 41 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation None, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant, Rear Exit No