  • Mfr # 1204R1820A1E24B3C1P6
  • Zoro # G9929062
/ea
See details
Platform Height
40 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1204R1820A1E24B3C1P6
Platform Height
40 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
16 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
52 in
Step Depth
7 in
Overall Width
20 in
Step Width
16 in
Overall Depth
40 in
Base Width
20 in
Caster Diameter
2 in
Base Length
40 in
Step Tread
Expanded Metal
Ladder Tread
Expanded Metal
Includes
1 in Crutch Tips
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
56 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 24 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 52 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray