  • Mfr # 1204R1820A6E24B3C1P6
  • Zoro # G9929044
Platform Height
40 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1204R1820A6E24B3C1P6
Platform Height
40 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
16 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
52 in
Step Depth
7 in
Step Width
16 in
Overall Width
20 in
Overall Depth
40 in
Caster Diameter
2 in
Base Width
20 in
Base Length
40 in
Step Tread
Perforated
Ladder Tread
Perforated
Gray
Includes
1 in Crutch Tips
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
56 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 24 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 52 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant