  • Mfr # 1204R2630A2E24B3C1P6
  • Zoro # G2155916
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
40 in
Number of Steps
4
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1204R2630A2E24B3C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
40 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
40 in
Overall Width
30 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Width
24 in
Overall Depth
40 in
Caster Diameter
2 in
Base Width
30 in
Reach Height - Maximum
9.9 ft
Base Length
40 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
4
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Antislip Vinyl
Material
Steel
Handrails Included
Yes
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Rear Exit
No
Climbing Angle
50 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Finish
Powder Coated
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Includes
Ladder Instructions
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Gray
Weight
65 lb
Series
Series 1200
Handrail Type
Double Handrails
Load Capacity - Maximum
450 lb
Ladder Type
Casters Included
(4) Swivel
Tread Type
Antislip
Includes Handrails
Handrails Included
Locking Mechanism
Weight-Actuated Step Lock
Folding
Not Foldable
Assembly
Assembled
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 24 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 40 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray