  • Mfr # 1005R1820A1E10B4AC1P6
  • Zoro # G0996646
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
50 in
Number of Steps
5
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1005R1820A1E10B4AC1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
50 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
80 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
40 in
Step Width
16 in
Overall Width
20 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Depth
40 in
Base Length
40 in
Reach Height - Maximum
10.8 ft
Caster Diameter
4 in
Base Width
20 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
5
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Handrails Included
Yes
Ladder Tread
Expanded Metal
Climbing Angle
59 Degrees
Color
Gray
Assembled/Unassembled
Assembled
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Finish
Powder Coated
Rear Exit
No
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Weight
81 lb
Series
Series 1000
Folding
Not Foldable
Assembly
Assembled
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Handrail Type
Double Handrails
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Tread Type
Load Capacity - Maximum
450 lb
Ladder Type
Includes Handrails
Handrails Included
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 4.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 6.7 ft, Number of Steps 5, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 40 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No