  • Mfr # 1005R1820A2E10B4AC1P6
  • Zoro # G0996661
/ea
See details
Platform Height
50 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1005R1820A2E10B4AC1P6
Platform Height
50 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
80 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
40 in
Overall Width
20 in
Step Depth
7 in
Step Width
16 in
Overall Depth
40 in
Base Length
40 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
20 in
Step Tread
Antislip Vinyl
Color
Gray
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Weight
81 lb
Tread Type
Antislip
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 4.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 6.7 ft, Number of Steps 5, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 40 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No