  • Mfr # 1505R2630A1E20B4C1P6
  • Zoro # G9931241
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
50 in
Number of Steps
5
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1505R2630A1E20B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
50 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
80 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
50 in
Overall Width
30 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Depth
40 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
30 in
Base Length
40 in
Reach Height - Maximum
10.8 ft
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
5
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Assembled/Unassembled
Unassembled
Rear Exit
No
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Color
Gray
Includes
1 in Crutch Tips
Climbing Angle
59 Degrees
Ladder Tread
Expanded Metal
Handrails Included
Yes
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Finish
Powder Coated
Weight
131 lb
Series
Series 1500
Handrail Type
Double Handrails
Assembly
Unassembled
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Tread Type
Load Capacity - Maximum
450 lb
Includes Handrails
Handrails Included
Ladder Type
Folding
Not Foldable
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 4.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 6.7 ft, Number of Steps 5, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 50 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant