  • Mfr # 1505R2630A3E20B4C1P6
  • Zoro # G9931354
Platform Height
50 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1505R2630A3E20B4C1P6
Platform Height
50 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
80 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
50 in
Overall Width
30 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Depth
40 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
40 in
Base Width
30 in
Step Tread
Serrated
Ladder Tread
Serrated
Includes
1 in Crutch Tips
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Color
Gray
Weight
123 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 4.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 6.7 ft, Number of Steps 5, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 50 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant