  • Mfr # A6R2630A3B3C50P6
  • Zoro # G2137689
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
60 in
Number of Steps
6
Platform Depth
14 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A6R2630A3B3C50P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
60 in
Platform Depth
14 in
Platform Width
24 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
50 in
Step Width
24 in
Overall Width
30 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Depth
50 in
Reach Height - Maximum
11.6 ft
Base Width
30 in
Base Length
50 in
Caster Diameter
2 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
6
Step Tread
Serrated
Load Capacity
350 lb
Material
Aluminum
Assembled/Unassembled
Assembled
Finish
Aluminum Acid Brightened
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Rear Exit
No
Handrails Included
Yes
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Climbing Angle
59 Degrees
Color
Natural
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Serrated
Weight
44 lb
Series
Series A
Folding
Not Foldable
Handrail Type
Double Handrails
Includes Handrails
Handrails Included
Load Capacity - Maximum
350 lb
Tread Type
Casters Included
(4) Swivel
Ladder Type
Locking Mechanism
Spring-Loaded Casters
Assembly
Assembled
Description
Rolling Ladder, Material Aluminum, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Assembled, Load Capacity 350 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 14 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 50 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Aluminum Acid Brightened, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant