  • Mfr # A6R2630A4B3C50M6P6
  • Zoro # G0639217
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
60 in
Number of Steps
6
Platform Depth
14 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A6R2630A4B3C50M6P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
60 in
Platform Depth
14 in
Platform Width
24 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
50 in
Step Width
24 in
Overall Width
30 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Depth
50 in
Reach Height - Maximum
11.6 ft
Caster Diameter
2 in
Base Length
50 in
Base Width
30 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
6
Load Capacity
350 lb
Step Tread
Ribbed
Material
Aluminum
Climbing Angle
59 Degrees
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Handrails Included
Yes
Finish
Aluminum Acid Brightened
Ladder Tread
Ribbed
Color
Natural
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
No
Weight
45 lb
Series
Series A
Casters Included
(4) Swivel
Assembly
Assembled
Handrail Type
Double Handrails
Locking Mechanism
Spring-Loaded Casters
Includes Handrails
Handrails Included
Load Capacity - Maximum
350 lb
Ladder Type
Folding
Not Foldable
Tread Type
Description
Rolling Ladder, Material Aluminum, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Assembled, Load Capacity 350 lb, Step Tread Ribbed, Platform Depth 14 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 50 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Aluminum Acid Brightened, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No