  • Mfr # 1206R1824A3E24B4C1P6
  • Zoro # G0638989
Platform Height
60 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1206R1824A3E24B4C1P6
Platform Height
60 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
16 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
24 in
Base Depth
72 in
Overall Width
24 in
Step Width
16 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
60 in
Base Width
24 in
Base Length
60 in
Caster Diameter
4 in
Step Tread
Serrated
Ladder Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
108 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 24 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 24 in, Base Depth 72 in, Overall Width 24 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No