  • Mfr # 1506R1824A3E20B4W4C1P6
  • Zoro # G0998317
Platform Height
60 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1506R1824A3E20B4W4C1P6
Platform Height
60 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
16 in
Overall Height
90 in
Bottom Width
25 in
Base Depth
78 in
Overall Width
25 in
Step Depth
7 in
Step Width
16 in
Overall Depth
46 in
Base Length
46 in
Base Width
24 in
Caster Diameter
4 in
Step Tread
Serrated
Color
Gray
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Serrated
Weight
124 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 7.5 ft, Number of Steps 6, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 20 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 25 in, Base Depth 78 in, Overall Width 25 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No