  • Mfr # PC13-5016-E
  • Zoro # G1171670
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Winding Method
Spring Retracted
Retractable Cord Length
50 ft
Reel Color
Blue
Cord Color
Black
Tension Method
Ratchet Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PC13-5016-E
Country of Origin
United States
Dimensions
Retractable Cord Length
50 ft
Overall Height
14 7/8 in
Overall Length
13 1/2 in
Overall Width
8 1/2 in
Base Size
5" x 6"
Overall Dimensions
8.5"(W) x 14.88"(H) x 13.5"(L)
Mounting Pattern Size
3" x 5"
Details
Item
Cord Reel With Hand Lamp
Winding Method
Spring Retracted
Reel Color
Blue
Cord Color
Black
Tension Method
Ratchet Lock
Max. Amps
13A