Current 186/184 Watts, 1 Lamps, HID Ballast Indoor Enclosed GEMH150MVR-F
186/184 Watts, 1 Lamps, HID Ballast Indoor Enclosed (Discontinued)
  • Mfr # GEMH150MVR-F
  • Zoro # G4168717
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GEMH150MVR-F
Country of Origin
China
Dimensions
Width
3 1/4 in
Dimension B
2 29/32 in
Height
2 3/4 in
Dimension A
2 1/2 in
Length
11 13/16 in
Details
Item
HID Ballast
Ballast Lamp Type
Metal Halide
Input Voltage
120/277V AC
Ballast Voltage
Ballast Start Type
Probe
Ballast Item
HID Ballast
Ballast Type
Electronic
Ballast Max. Lamp Watts
150
Input Watts
184/186W
Ballast Family
HID Magnetic
Min. Starting Temp.
-20 Degrees F
Includes
Capacitor, Ignitor
Hz
60
Operating Amps @ 277V
0.75 A
Figure Number
MSF
Ballast Lamp Watts
150
Insulation Class
A
Operating Amps @ 120V
1.75 A
Thermal Protection
No
ANSI Code
M102
Number of Lamps
1
Standards
Indoor/Outdoor, UL Listed, UL Type 1
Ballast Factor
1
Fixture Ballast Type
Enclosed
Ballast Bulb Type
Metal Halide
Number of Bulbs Supported
Frequency
60Hz
Min. Bulb Watts
150 W
Starter Required
Yes
Max. Bulb Watts
150 W
Brand and Series
GE Current
Housing Material
Metal
For Use With
Metal Halide HID Bulbs
Description
GE Current, Electronic, HID Ballast, Ballast Start Type Probe, ANSI Code M102, Metal Halide Ballast Bulb Type, Number of Bulbs Supported 1, Max. Bulb Watts 150 W, Input Voltage 120/277V AC, Input Watts 184/186W, -20 Degrees F Min. Starting Temp., Ballast Factor 1, Frequency 60Hz