  • Mfr # 1026P16-4-193
  • Zoro # G512667712
Key Features
Fixture Type
Drum Shade Chandelier
Lamp Quantity
4
Housing Finish
Champagne
Lamp Type
E12
Energy Star Compliant
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1026P16-4-193
Dimensions
Length
11 in
Diameter
16 in
Details
Fixture Type
Drum Shade Chandelier
Lamp Quantity
4
Housing Finish
Champagne
Lamp Type
E12
Energy Star Compliant
No
Mounting
Rod
Fixture Wattage
60 W
Finish
Color
Material
Metal
Voltage
120V
Installation Location
Indoor
Description
Love for its jewelry-like effect, the Belinda 4 Light Chandelier is a stunning fixture your guests will take notice. This 16 inch light source is capable of not just bringing illumination but also of outfitting your space with a touch of glitz and glamour, a little drama, and a hint of luxury. Perfect in the kitchen, in the dining room hung in multiples over a long table, in a spacious bathroom or powder room, and in the bedroom, this medium-sized drum chandelier is that extra detail that will elevate the style of any space.