  • Zoro # G3311287
/ea
See details
Key Features
Item - Roof Ventilators
Exhaust Ventilator
Drive Type - Roof Ventilators
Belt Drive
Drive Package With Motor Included
Yes
Base Size - Roof Ventilators
36 3/8 in x 36 3/8 in
Blade Dia.
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
7A896
Zoro #
G3311287
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Base Size - Roof Ventilators
36 3/8 in x 36 3/8 in
Blade Dia.
24 in
Base Square Size - Roof Ventilators
36-3/8" x 36-3/8"
Dimension C
16 in
Base Height (In.)
1.75 in
Dimension B (In.)
28-3/8
Dimension E (In.)
31 1/8
Dimension D (In.)
26
Dimension D
26 in
Shaft Dia. Propeller End (In.)
0.75 in
Base Width (In.)
Dimension C (In.)
16
Dimension A (In.)
Dimension A
36 3/8 in
Base Length (In.)
Overall Height (In.)
26 in
Dimension E
31 1/8 in
Dimension B
Overall Dia. (In.)
34 in
Shaft Dia. Sheave End (In.)
0.75 in
Overall Height
26 in
Propeller Shaft Diameter
3/4 in
Blade Diameter
24 in
Base Width
Overall Diameter
Overall Depth
Overall Width
Base Length
Housing Width
31.1 in
Base Height
1 3/4 in
Housing Length
31.1 in
Details
Item - Roof Ventilators
Exhaust Ventilator
Drive Type - Roof Ventilators
Belt Drive
Yes
Voltage - Roof Ventilators
208V AC/220V AC/440V AC
Phase
3
Motor HP
0.5 hp
CFM @ 0.000-In. SP
Max. BHP
0.6 hp
16.4 sones
Adj. 6 3/8"H Roof Curb Stock No.
4c455
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
120 Degrees F
Mounting Location
Roof
Propeller Material
Steel
Fan RPM
808
Adj. 12 3/8"H Roof Curb Stock No.
2ZV84
Motor HP Range
1/4 to 3/4
Speed Controllable
No
CFM Range
4412 to 7766
Item
Axial Upblast Roof Exhaust Fan
Type
Axial Upblast
Drive Type
Recommended 12 In. Fixed Curb Item No.
3AZH9
Motor Hz
60
Drive Package Included
Assembled/Unassembled
Unassembled
CFM @ 0.125-In. SP
Housing Material
Steel
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Fan-Cooled (TEFC)
Bearing Type
Sealed Pillow Block
Agency Compliance
UL/cUL 705 Listed
Stock No.
4YY23
Requires
Roof Curb for New Installations
Motor Voltage
RPM Range
525 to 925
Nameplate Voltage
208-230/460V AC
Assembly
Unassembled
Sound Level
16.4 sones @ 0.125 in SP and 5 ft, 18.2 sones @ 0.000 in SP and 5 ft
Base Shape
Square
Safety Features
Reinforced Windband
Airflow @ 0.000 in SP
6,791 cfm
Application
Frequency
60 Hz
Number of Speeds
1
Standards
AMCA Sound and Air, UL/cUL 705
Motor Speed
925 RPM
Electrical Connection
Power Cord
Motor Enclosure
Totally Enclosed Fan Cooled
Maximum Inlet Air Temperature
120 Degrees F
Compatible Curb Manufacturer Part Number
2ZV84, 3AZH9, 4C455
Spark Resistant Construction Type
A
For High-Static Pressure Applications
No
Maximum Fan Speed
808 RPM
Blade Design
Swept Steeply Pitched
Features
Lifting Lugs are Provided
Housing Finish
Galvanized
Maximum Static Pressure
1/8 in wc
Current
2.0-2.0/1.0 A
Blade Material
Includes Drive Package
Resistance Properties
Weather Resistant
Number of Blades
5
Mount Type
Roof Curb
For Air Type
Clean Air
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
6,791 cfm
Includes Motor
Includes
Drive Package
Exhaust Airflow @ 0.125 in SP
Brake Horsepower
3/5 hp
Motor Horsepower
1/2 hp
Exhaust Airflow @ 0.100 in SP
High-Efficiency Motor
Description
Axial Upblast Roof Exhaust Fan, Includes Motor Yes, Includes Drive Package Yes, Drive Type Belt Drive, Base Diameter Not Applicable, Base Length 36 3/8 in, Base Width 36 3/8 in, Base Shape Square, Nameplate Voltage 208-230/460V AC, Phase 3, Motor Horsepower 1/2 hp, High-Efficiency Motor No, For High-Static Pressure Applications No, Motor Enclosure Totally Enclosed Fan Cooled, Blade Diameter 24 in, For Air Type Clean Air, Maximum Static Pressure 1/8 in wc