  • Zoro # G1208225
/ea
Key Features
Clearance to Combustibles (In.) Below 0 Deg.
Clearance to Combustibles (In.) Front 45 Deg.
Clearance to Combustibles (In.) Top 0 Deg.
Clearance to Combustibles (In.) Top 1-45 Deg.
Clearance to Combustibles (In.) Top 45 Deg.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
7D846
Zoro #
G1208225
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
8-1/2 in
Vent Dia.
4 in
Width
18-1/8 in
Length
492 in
Min. Mounting Height
15 ft
Overall Height
8 1/2 in
Overall Width
18 1/8 in
Vent Diameter
4 in
Radiant Tube Length
40 ft
Gas Connection Size
1/2 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Overall Depth
41 ft
Floor Coverage @ Minimum Mounting Height
30 ft x 40 ft
Details
Item
Gas Infrared Tube Heater
Includes
Mounting Chains, Stainless Steel Flexible Gas Connector, Gas Shut Off
Standards
CSA Blue Star Certified
Clearance to Combustibles (In.) Front 1-45 Deg.
Gas Type
LP
Radiant Pipe
40 ft
Clearance to Combustibles (In.) Sides 0 Deg.
BtuH
Amps AC
4.8
Heater Voltage
120 V AC
Indoor/Outdoor
Indoor, Outdoor
Clearance to Combustibles (In.) Behind 45 Deg.
Clearance to Combustibles (In.) Behind 1-45 Deg.
Hz
60
Amperage
4.8 A
Fuel Consumption
1.37 gph
Product Type
Suspended Infrared Tube Heater
Radiant Tube Material
Aluminum
Element Type
Radiant Pipe
Reflector Material
Aluminum
Clearance to Combustibles 0 Deg. - Top x Below x Sides
6 in x 76 in x 20 in x 20 in
For Use Outdoors
Indoor Only
Frequency
60 Hz
Heat Output
125,000 BtuH
Heating Capacity Input
125,000 BtuH
Heating Method
Radiant
Ignition Type
Hot-Surface
Gas Connection Type
NPT
Clearance to Combustibles 45 Deg. - Top x Below x Sides
10 in x 76 in x 58 in x 8 in
Thermostat Included
No
Fuel Type
Propane
Operating Temperature
480 Degrees F
For Use Indoors/Outdoors
Indoor Only
Description
Product Type Suspended Infrared Tube Heater, Fuel Type Propane, Heating Capacity Input 125,000 BtuH, Radiant Tube Length 40 ft, Floor Coverage @ Minimum Mounting Height 30 ft x 40 ft, Heating Method Radiant, Overall Height 8 1/2 in, Overall Width 18 1/8 in, Overall Depth 41 ft, Element Type Radiant Pipe, Thermostat Included No, Amperage 4.8 A, Heater Voltage 120 V AC, Heat Output 125,000 BtuH, Ignition Type Hot-Surface, Fuel Consumption 1.37 gph, Frequency 60 Hz, Gas Connection Size 1/2 in