  • Zoro # G1502873
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pressure Pump Type
Sprinkler Pump
GPM @ 15 PSI
45
GPM @ 10 PSI
48
HP
3/4
For Use With
Nonflammable Liquids Compatible with Pump Component Materials
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
5RWH8
Zoro #
G1502873
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Inlet Size - Pumps
1-1/2 in NPT
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Width
8 in
Height
10 11/16 in
Length
17 5/16 in
Outlet Size - Pumps
1-1/2 in NPT
Overall Height
10.69 in
Overall Width
8 in
Overall Length
17.31 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Compatible Discharge Pipe Size
1 1/2 in
Compatible Intake Pipe Size
1 1/2 in
Details
Pressure Pump Type
Sprinkler Pump
GPM @ 15 PSI
45
GPM @ 10 PSI
48
HP
3/4
For Use With
Inlet (In.)
1-1/2
Inlet Pressure
111 psi
Outlet
1-1/2"
Suction Lift
25 ft
Phase
Three
Max. Case Pressure
150 psi
Amps
5.2-5.0/2.5
GPM @ 35 PSI
15
Seal Material
Buna-N, Carbon, Ceramic, Stainless Steel
Includes
Manual
Housing Material - Pumps
Cast Iron
Max. Specific Gravity
1
Motor Enclosure
Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC)
Max. Head
83 ft
Port Rotation
90 Degrees Increments
GPM @ 20 PSI
38
Motor Type
3-Phase
Bearing Type
Double Shielded Pre Lubricated Ball
Duty
Continuous
Max. Pressure
39 psi
HP - Pumps
3/4 hp
Voltage
208-230/460
Frame
56J
Agency Compliance
Motor Only CSA
Best Efficiency GPM @ Head
26 @ 46 ft
Wetted Materials
Buna-N, Carbon, Cast Iron, Ceramic, Stainless Steel
GPM @ 25 PSI
Motor Enclosure - Pumps
Totally Enclosed Fan-Cooled
Features
Front Drain Plug, Removable and Replaceable Volute & Diffusers
Impeller Material
Stainless Steel
Impeller Type
Closed
Phase - Pumps
3
GPM @ 30 PSI
26
Inlet
Voltage - Pumps
208 to 230/460V AC
Stages
1
Item
Hz
60
Housing Material
Cast iron
Max. Pressure - Pumps
39 psi
Standards
CSA
Priming
Self-Priming
Horsepower
3/4 hp
Best Efficiency Flow
26 gpm
Discharge Rotation
90 Degrees Increments
Duty Cycle
Continuous
Shut Off Pressure (Maximum)
39 psi
Wetted Material
Discharge Type
NPT
Maximum RPM
3,450 RPM
Shaft Material
Stainless Steel
Suction Lift (Maximum)
25 ft
Case Pressure (Maximum)
150 psi
Motor Frame Designation
56J
Flow Rate @ 15 psi
45 gpm
Maximum Feet of Head
83 ft
Flow Rate @ 30 psi
19 gpm
Minimum Flow Rate
35 gpm
For Use With Potable Systems
No
Flow Rate @ 10 psi
35 gpm
Nameplate Voltage
208-230/460V AC
Intake Type
NPT
Frequency
60 Hz
Best Efficiency Head
46 ft of head
Motor Ambient Temperature (Maximum)
104 Degrees F
Flow Rate @ 20 psi
26 gpm
Compatible with Media Type
Non-Flammable Liquids
Specific Gravity (Maximum)
Pump Housing Material
Thermal Overload Protection
Yes
Description
Sprinkler Pump, Phase Three, Pump Housing Material Cast Iron, Horsepower 3/4 hp, Nameplate Voltage 208-230/460V AC, Suction Lift (Maximum) 25 ft, Flow Rate @ 10 psi 35 gpm, Flow Rate @ 20 psi 26 gpm, Maximum Feet of Head 83 ft, Shut Off Pressure (Maximum) 39 psi, Compatible Intake Pipe Size 1 1/2 in, Compatible Discharge Pipe Size 1 1/2 in, Intake Type NPT, Motor Enclosure Totally Enclosed Fan Cooled, Flow Rate @ 30 psi 19 gpm, Priming Self-Priming, Best Efficiency Flow 26 gpm