  • Zoro # G2144443
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Exhaust/Supply Fan Item
Exhaust Fan
Blade Dia.
7 in
Number of Speeds
Variable
Fan Voltage
115V AC
CFM @ 0.000-In. SP
254
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
484X36
Zoro #
G2144443
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Blade Dia.
7 in
Width
11 1/8 in
Height
11 1/8 in
Max. Depth
8 in
For Cut-Out Width
8 1/2 in
Overall Depth
8 in
Overall Width
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Blade Diameter
7 in
For Maximum Wall Thickness
6 in
For Minimum Wall Thickness
3 in
Overall Height
For Cut-Out Height
8 1/2 in
Details
Exhaust/Supply Fan Item
Exhaust Fan
Number of Speeds
Variable
Fan Voltage
115V AC
CFM @ 0.000-In. SP
254
Exhaust/Supply Fan Motor HP
1/25 hp
Square Opening Required
0 to 10 in
Item
Shutter Mount Exhaust Fan
Phase
1
Guard Material
Steel
Wire Guard Finish
Powder Coated
Speed Control Item Number
48C172
Motor RPM
1550
Blade Material
Aluminum
Includes
Intake Guard
Hz
60
Number of Blades
5
Motor Type
3-Phase
Full Load Amps
0.4
Frame Material
Aluminum
Motor Enclosure
Totally Enclosed Air Over
Motor Insulation
Class B
Bearing Type
Ball
Voltage
115
246
Frame Finish
Thermal Protection
Yes
5.37
Standards
C-UL Listed, OSHA Compliant Guards, UL
Max. Ambient Temp.
104 Degrees F
197
Ventilation Type
Exhaust
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
254 cfm
Housing Finish
Powder-Coated
Electrical Connection
Hardwired
Drive Type
Direct Drive
Exhaust Airflow @ 0.125 in SP
197 cfm
Maximum Airflow
254 cfm
Guard Finish
Number of Shutters
1
Fan Style
Shutter-Mounted
Maximum Noise Level
5.37 sones
Maximum Coverage Area
150 sq ft
Assembled
Assembled
Number of Fans
Includes Motor
Yes
Housing Material
Aluminum, Steel
Includes Dehumidistat
No
Motor Speed
1,550 RPM
Maximum Ambient Operating Temperature
104 Degrees F
Noise Level @ 0.000 in SP @ 5 ft
5.37 sones
Mounting Orientation
Vertical
Motor Horsepower
1/25 hp
Guard Type
Intake
Full Load Current
0.4 A
Nameplate Voltage
115V AC
Exhaust Airflow @ 0.100 in SP
220 cfm
Noise Level @ 0.100 in SP @ 5 ft
5.31 sones
Wattage
44.3 W
Frequency
60 Hz
Speed Controllable
Exhaust Airflow @ 0.250 in SP
110 cfm
Description
Shutter Mount Exhaust Fan, Assembled Assembled, Blade Diameter 7 in, Blade Material Aluminum, Drive Type Direct Drive, Duct Diameter Not Applicable, Exhaust Airflow @ 0.000 in SP 254 cfm, For Cut-Out Height 8 1/2 in, For Cut-Out Width 8 1/2 in, For Maximum Wall Thickness 6 in, For Minimum Wall Thickness 3 in, Frame Material Aluminum, Guard Finish Powder Coated, Guard Material Steel, Guard Type Intake, Housing Material Aluminum, Steel, Housing Finish Powder-Coated, Includes Intake Guard