  • Mfr # 101.6133.3515.87SC
  • Zoro # G5934877
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
101.6 mm
Outside Dia.
133.35 mm
Width
15.87 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
101.6133.3515.87SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
101.6 mm
Outside Dia.
133.35 mm
Width
15.87 mm
Overall Width
0.625 in
Outside Diameter
5.25 in
Inside Diameter
4 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
System of Measurement
Inch
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Contact Type
Contact Seal
Number of Lips
1
Standards
DIN 3760
Case Coating
None
Maximum Temperature
250 Degrees F
For Fluid Type
Spring Type
Garter
Spring Reinforcement
Yes
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 4 in, Outside Diameter 5.25 in, Overall Width 0.625 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None