  • Mfr # 11514012TC
  • Zoro # G6134558
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
115 mm
Outside Dia.
140 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
11514012TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
115 mm
Outside Dia.
140 mm
Width
12 mm
Outside Diameter
140 mm
Inside Diameter
115 mm
Overall Width
12 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Spring Reinforcement
Yes
For Fluid Type
Number of Lips
2
Standards
DIN 3760
Contact Type
Contact Seal
Spring Type
Garter
Maximum Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
System of Measurement
Metric
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Case Coating
None
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Surface Speed
999 mps
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 115 mm, Outside Diameter 140 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None