  • Mfr # 12015014TC
  • Zoro # G7750331
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
120 mm
Outside Dia.
150 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
12015014TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
120 mm
Outside Dia.
150 mm
Width
14 mm
Inside Diameter
120 mm
Outside Diameter
150 mm
Overall Width
14 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Type
Garter
Number of Lips
2
Standards
DIN 3760
Contact Type
Contact Seal
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Reinforcement
Yes
Case Coating
None
System of Measurement
Metric
For Fluid Type
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 120 mm, Outside Diameter 150 mm, Overall Width 14 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None