  • Mfr # 14018012SCV
  • Zoro # G7750620
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
140 mm
Outside Dia.
180 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Maximum Pressure
10 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
14018012SCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
140 mm
Outside Dia.
180 mm
Width
12 mm
Overall Width
12 mm
Inside Diameter
140 mm
Outside Diameter
180 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Maximum Pressure
10 psi
Number of Lips
1
Case Coating
None
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Surface Speed
999 mps
System of Measurement
Metric
Contact Type
Contact Seal
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 140 mm, Outside Diameter 180 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal