  • Mfr # 14018015TCV
  • Zoro # G6134241
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
140 mm
Outside Dia.
180 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
14018015TCV
Inside Dia.
140 mm
Outside Dia.
180 mm
Width
15 mm
Overall Width
15 mm
Inside Diameter
140 mm
Outside Diameter
180 mm
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCV
Maximum Pressure
10 psi
Number of Lips
2
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 140 mm, Outside Diameter 180 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal