  • Mfr # 14516513SCV
  • Zoro # G7750611
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
145 mm
Outside Dia.
165 mm
Width
13 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
14516513SCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
145 mm
Outside Dia.
165 mm
Width
13 mm
Inside Diameter
145 mm
Outside Diameter
165 mm
Overall Width
13 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Maximum Pressure
10 psi
System of Measurement
Metric
Case Coating
None
Contact Type
Contact Seal
Number of Lips
1
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Surface Speed
999 mps
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 145 mm, Outside Diameter 165 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal