  • Mfr # 17020015TC
  • Zoro # G6133885
Inside Dia.
170 mm
Outside Dia.
200 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
17020015TC
Inside Dia.
170 mm
Outside Dia.
200 mm
Width
15 mm
Overall Width
15 mm
Outside Diameter
200 mm
Inside Diameter
170 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Type
Garter
Maximum Surface Speed
999 mps
Standards
DIN 3760
For Fluid Type
Number of Lips
2
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 170 mm, Outside Diameter 200 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None