  • Mfr # 177.8215.912.7SC
  • Zoro # G5910289
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
177.8 mm
Outside Dia.
215.9 mm
Width
12.7 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
177.8215.912.7SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
177.8 mm
Outside Dia.
215.9 mm
Width
12.7 mm
Outside Diameter
8.5 in
Overall Width
0.5 in
Inside Diameter
7 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Number of Lips
1
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Surface Speed
999 mps
For Fluid Type
Contact Type
Contact Seal
Maximum Pressure
7 psi
Case Coating
None
Spring Reinforcement
Yes
Spring Type
Garter
Minimum Temperature
-40 Degrees F
System of Measurement
Inch
Standards
DIN 3760
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 7 in, Outside Diameter 8.5 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None