  • Mfr # 177.8215.919.05TC
  • Zoro # G5940693
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
177.8 mm
Outside Dia.
215.9 mm
Width
19.05 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
177.8215.919.05TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
177.8 mm
Outside Dia.
215.9 mm
Width
19.05 mm
Overall Width
0.75 in
Outside Diameter
8.5 in
Inside Diameter
7 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Standards
DIN 3760
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Spring Type
Garter
Maximum Surface Speed
999 mps
Minimum Temperature
-40 Degrees F
System of Measurement
Inch
Contact Type
Contact Seal
Number of Lips
2
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Pressure
7 psi
For Fluid Type
Case Coating
None
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 7 in, Outside Diameter 8.5 in, Overall Width 0.75 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None