  • Mfr # 20523016SCV
  • Zoro # G7750928
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
205 mm
Outside Dia.
230 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
20523016SCV
Inside Dia.
205 mm
Outside Dia.
230 mm
Width
16 mm
Overall Width
16 mm
Outside Diameter
230 mm
Inside Diameter
205 mm
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Maximum Pressure
10 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 205 mm, Outside Diameter 230 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal