  • Mfr # 50.873.029.52TC
  • Zoro # G5908977
/ea
Key Features
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
50.87 mm
Outside Dia.
73.02 mm
Width
9.52 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
50.873.029.52TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
50.87 mm
Outside Dia.
73.02 mm
Width
9.52 mm
Outside Diameter
2.875 in
Inside Diameter
2.003 in
Overall Width
0.375 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Dual Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
System of Measurement
Inch
Case Coating
None
Spring Reinforcement
Yes
Standards
DIN 3760
Spring Type
Garter
For Fluid Type
Contact Type
Contact Seal
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Number of Lips
2
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 2.003 in, Outside Diameter 2.875 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None