  • Mfr # 50.869.857.93SB
  • Zoro # G5924733
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
50.8 mm
Outside Dia.
69.85 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
50.869.857.93SB
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
50.8 mm
Outside Dia.
69.85 mm
Width
7.93 mm
Inside Diameter
2 in
Overall Width
0.313 in
Outside Diameter
2.75 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SB
Max. Pressure
7 psi
System of Measurement
Inch
Maximum Pressure
7 psi
Number of Lips
1
For Fluid Type
Maximum Temperature
250 Degrees F
Standards
DIN 3760
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Type
Garter
Contact Type
Contact Seal
Case Coating
None
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SB, Inside Diameter 2 in, Outside Diameter 2.75 in, Overall Width 0.313 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None