  • Mfr # 53.5906SC
  • Zoro # G5941831
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
53.5 mm
Outside Dia.
90 mm
Width
6 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
53.5906SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
53.5 mm
Outside Dia.
90 mm
Width
6 mm
Outside Diameter
90 mm
Inside Diameter
53.5 mm
Overall Width
6 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
For Fluid Type
Maximum Pressure
7 psi
System of Measurement
Metric
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Temperature
250 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Number of Lips
1
Standards
DIN 3760
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Type
Garter
Case Coating
None
Contact Type
Contact Seal
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 53.5 mm, Outside Diameter 90 mm, Overall Width 6 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None