  • Mfr # 57.1582.5512.7SC
  • Zoro # G5915277
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
57.15 mm
Outside Dia.
82.55 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
57.1582.5512.7SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
57.15 mm
Outside Dia.
82.55 mm
Width
12.7 mm
Overall Width
0.5 in
Inside Diameter
2.25 in
Outside Diameter
3.25 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
System of Measurement
Inch
Spring Reinforcement
Yes
For Fluid Type
Contact Type
Contact Seal
Maximum Surface Speed
999 mps
Standards
DIN 3760
Case Coating
None
Spring Type
Garter
Maximum Temperature
250 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Number of Lips
1
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 2.25 in, Outside Diameter 3.25 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None