  • Mfr # 57.1582.559.52TC
  • Zoro # G5909001
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
57.15 mm
Outside Dia.
82.55 mm
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
57.1582.559.52TC
Inside Dia.
57.15 mm
Outside Dia.
82.55 mm
Width
9.52 mm
Inside Diameter
2.25 in
Outside Diameter
3.25 in
Overall Width
0.375 in
Seal Type
Lip Seal
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
2
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 2.25 in, Outside Diameter 3.25 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None