  • Mfr # ESP-OL50EM16H
  • Zoro # G0316648
Motor Sub Application
Condenser Fan
Output Watts
50 W
HP
1/15
RPM Range
Voltage Compatibility
115/208-230V AC, 115/230V AC, 115V AC, 120/240V AC, 120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ESP-OL50EM16H
Shaft Dia.
1/4"-20
Overall Length
5 3/16 in
Length Less Shaft
5 9/16 in
Cord Length
35 in
Mounting Stud Length
7/16 in
Shaft Length
7/16 in
Bolt Circle Dia.
Details
Motor Sub Application
Condenser Fan
Output Watts
50 W
HP
1/15
RPM Range
Voltage Compatibility
Voltage
115V AC
Non-Standard
Includes
Mounting Parts
Hz
60/50 Hz
Motor Shaft Design
Keyed
Motor Mounting Position
Horizontal or Vertical Shaft Up
Plug Type
Round 2 Pin
Standards
Meets UL and Canadian Standards for Safety
Ring to Ring Center
Motor Bearings
Unit
Motor Mounting Type
Rigid Base
Full Load Amps
1.70 A
Motor Enclosure Design
Open Air-Over
Usable @ 200V
No
Features
Cool running, Quiet Operation, Thick Film Lubricating System for Long Life and Dependability
No. of Speeds
1
Usable @ 208V
No
Description
Unit Bearing Motor, Single Phase, Motor Design Shaded Pole, 1/15 HP, Nameplate RPM 1,500, No. of Speeds 1, Voltage 115V AC, 1.70 A Full Load Amps, Non-Standard Frame, Output Watts 50 W, 60/50 Hz Hz, Usable @ 208V No, Usable @ 200V No, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class A, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CWLE, Motor Enclosure Design Open Air-Over, Motor Mounting Type Rigid Base, Motor Frame Material Cast Iron, Motor Mounting Position Horizontal or Vertical Shaft Up