  • Mfr # 57.1585.729.52SC
  • Zoro # G5907559
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
57.15 mm
Outside Dia.
85.72 mm
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
57.1585.729.52SC
Inside Dia.
57.15 mm
Outside Dia.
85.72 mm
Width
9.52 mm
Inside Diameter
2.25 in
Overall Width
0.375 in
Outside Diameter
3.375 in
Seal Type
Single Lip Seal
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
1
For Fluid Type
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 2.25 in, Outside Diameter 3.375 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None