  • Mfr # 57.1585.729.52TC
  • Zoro # G5905693
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
57.15 mm
Outside Dia.
85.72 mm
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
57.1585.729.52TC
Inside Dia.
57.15 mm
Outside Dia.
85.72 mm
Width
9.52 mm
Overall Width
0.375 in
Outside Diameter
3.375 in
Inside Diameter
2.25 in
Seal Type
Lip Seal
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
2
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 2.25 in, Outside Diameter 3.375 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None