  • Mfr # 57.1585.7212.7SC
  • Zoro # G5938952
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
57.15 mm
Outside Dia.
85.72 mm
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
57.1585.7212.7SC
Inside Dia.
57.15 mm
Outside Dia.
85.72 mm
Width
12.7 mm
Outside Diameter
3.375 in
Overall Width
0.5 in
Inside Diameter
2.25 in
Seal Type
Single Lip Seal
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Pressure
7 psi
Number of Lips
1
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 2.25 in, Outside Diameter 3.375 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None