  • Mfr # 7511013SC
  • Zoro # G5926888
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
75 mm
Outside Dia.
110 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
7511013SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
75 mm
Outside Dia.
110 mm
Width
13 mm
Overall Width
13 mm
Outside Diameter
110 mm
Inside Diameter
75 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Standards
DIN 3760
For Fluid Type
Spring Reinforcement
Yes
Spring Type
Garter
Number of Lips
1
Case Coating
None
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Surface Speed
999 mps
System of Measurement
Metric
Maximum Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Contact Type
Contact Seal
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 75 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None