  • Mfr # 79.37120.6512.7SC
  • Zoro # G5912343
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
79.37 mm
Outside Dia.
120.65 mm
Width
12.7 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
79.37120.6512.7SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
79.37 mm
Outside Dia.
120.65 mm
Width
12.7 mm
Inside Diameter
3.125 in
Outside Diameter
4.75 in
Overall Width
0.5 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Number of Lips
1
Case Coating
None
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Pressure
7 psi
Contact Type
Contact Seal
Spring Type
Garter
Spring Reinforcement
Yes
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
For Fluid Type
Maximum Temperature
250 Degrees F
Standards
DIN 3760
System of Measurement
Inch
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 3.125 in, Outside Diameter 4.75 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None